CHIPTUNNING

KATALOG PRZYROSTÓW MOCY

Chip tuning polega na zwiększeniu mocy pojazdu poprzez modyfikację programu sterującego pracą silnika. Wszyscy producenci samochodów pozostawiają najczęściej spory margines wytrzymałościowy dla swoich pojazdów, dlatego podniesienie jego mocy nie ma wpływu na żywotność silnika. Oferując naszym Klientom chip tuning zawsze skupiamy się za zapewnieniu bezawaryjności i bezpieczeństwa zespołu napędowego, dlatego każda modyfikacja przeprowadzana jest w oparciu o dane diagnostyczne pojazdu oraz pomiary na hamowni. Nasza wiedza, doświadczenie oraz nowoczesne zaplecze techniczne pozwalają nam na przeprowadzanie chip tuningu z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa oraz archiwizacji danych. Zajmujemy się również usuwaniem filtrów cząstek stałych z układów wydechowych.

Abarth Alfa Romeo Aston Martin Audi Bentley BMW Cadillac Chevrolet Chrysler Citroen
Citroen Dodge Ferrari Fiat Ford Honda Hyundai Infiniti Honda Jaguar
Jeep Jeep Kia Lamborghini Lancia Land Rover Lexus Maserati Man Mazda
Mercedes Mini Mitsubishi Nissan Opel Peugeot Porsche Range Rover Renault Rolls Royce
Rover Saab Seat Skoda Smart SsangYong Subaru Suzuki Toyota Volkswagen
Volvo

PROCES PRZEPROWADZENIA CHIPTUNNING’U

Zgrywanie zawartości Epromu (pamięci głównej ECU).

Aby dokonać zmian w programie konieczne jest posiadanie oryginalnego programu z komputera tuningowanego samochodu. Tylko oryginalny program zmodyfikowany daje odpowiedni efekt i gwarancje niezawodnej pracy. W tym celu należy go zgrać (odczytać zawartość Epromu). Firma posiada bibliotekę ok. 600 różnego rodzaju oryginałów oraz internetowy dostęp do bazy danych innych firm. Aby zgrać program oryginalny należy wymontować i rozebrać komputer sterujący. Następnie należy wylutować pamięć i odczytać ją za pomocą programatora. W samochodach które zostały wyprodukowane po 2000r zaczęto stosować w sterownikach pamięć FLASH. Wobec tego pojawiła się możliwość zarówno odczytu jak i programowania poprzez złącze diagnostyczne pojazdu. W takim przypadku nie ma potrzeby wymontowywania i rozbiórki komputera sterującego ECU. Programując tą metodą zniknął problem przeglądów serwisowych i ewentualnego kwestionowania przez serwis śladów rozbiórki komputera szczególnie w autach będących na gwarancji.

Modyfikacja programu.

Zgrany, oryginalny program z komputera sterującego jest modyfikowany. Dokonywane są zmiany w mapach bitowych a także w obszarze samego programu. Po dokonaniu zmian obliczane są sumy kontrolne programu tzw. Cks-sumy

Następnie program zostaje zapisany do biblioteki.

Programowanie ECU.

Programowanie odbywa się w sposób analogiczny jak przy odczycie. Nowy-zmodyfikowany program zostaje za pomocą programatora wprowadzony do pamięci. Pamięć zostaje wlutowana do komputera a komputer sprawdzony pod względem działania. Następnie komputer montowany jest do samochodu i dokonywana jest próba drogowa ( na hamowni). Jeśli istnieje możliwość programowania przez gniazdo diagnostyczne to średni czas programowania wynosi 1,5 minuty.

Zabezpieczanie programu.

Programy zabezpieczane są przed odczytem za pośrednictwem specjalnej podstawki kodującej. Ponieważ program kodujący oraz algorytm kodowania jest nieznany użytkownikowi, wykluczam ewentualność odczytu programu i zastosowanie go w innym samochodzie. Program ten przypisany jest tylko i wyłącznie do danego typu ECU i kopiowanie jego jest bezcelowe.

ELEKTRONICZNY CHIPTUNNING

Metoda ta polega na zmianach dokonywanych w programie pracy silnika.

Program pracy silnika zapisany jest w postaci map bitowych w pamięci głównej urządzenia sterującego (ECU).

Zmiany dokonane w bitmapach dotyczą takich parametrów jak:
-dawka paliwa
-kąt wtrysku
-ciśnienie turbodoładowania
-limiter obrotów
-ciśnienie paliwa w railu (dotyczy systemów Common Rail)

Ponadto modyfikacja obejmuje korektę parametrów pracy układu EGR, zmienia się wymagania dotyczące ograniczeń dawki paliwa, oraz turbodoładowania.
Jak wiemy temperatura paliwa i powietrza jest funkcją gęstości, bowiem inną gęstość będzie miało paliwo w temperaturze +50 stopni a inną w temperaturze –50. To samo dzieje się z powietrzem , czym chłodniejsze tym większa gęstość. Większość map bitowych w których zapisane są parametry pracy silnika są w funkcji temperatury i prędkości obrotowej silnika.

Modyfikację sterownika możemy także przeprowadzić za pomocą symulatora.Symulator to mikroprocesorowe urządzenie pozwalające na dokonywanie zmian w programie „in real time” czyli podczas pracy silnika. W tym celu, wstępnie zmodyfikowany program ładujemy do bufora i uruchamiamy silnik. Dokonywanie zmian „na żywym organiźmie” umożliwia bardzo precyzyjne dostrojenie programu indywidualnie do wymagań klienta. Istnieje także możliwość eliminacji niepożądanych zjawisk które towarzyszą w czasie modyfikacji jak szarpanie, dymienie itp.

KONTAKT

ul. Wyspiańskiego 8,
+48 515 081 086